а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превлада

превладаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39518
преовлада
Англиски: predominate
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
1. превладее св.
превладеат
2. превладува несв.
превладуваат
3. превладување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК