а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превласт

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10694
Надмоќ, надмоќна способност за владеење над некого или над нешто.
Англиски: predominance
Примери:
борба за превласт
политичка превласт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК