а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преводлив

преводливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 39384
Што може да се преведе од еден на друг јазик.
Англиски: translatable
Употреба: Лингвистика
Примери:
Тешко преводливи термини.
Преводливи песни.
Преводлив поим.