а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преводница

мн. преводници
Вид збор: Именка, женски род
Систем од брани на река или канал со кои се пребродува разликата на нивото на водата и преку кои минуваат пловни објекти.
Англиски: lock, sluice
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
На хидроелектраната има четири преводници за чие одржување се потребни пари.