а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превозен

провозни
Вид збор: Придавка
Ранг: 13383
Што служи за превоз, што се однесува на превоз.
Англиски: transportational
Употреба: Транспорт
Примери:
Во Скопје до пред нешто повеќе од половина век, главно превозно средство биле пајтоните.
превозно средство
превозни трошоци