а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превозмогне

превозмогнат; превозмогни, превозмогнете; превозмогнав, превозмогнаа; превозмогнал; (ќе) превозмогнев, (ќе) превозмогнеа; (ќе) превозмогнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46228
Преброди, надвие, надрасне нешто.
Англиски: overcome
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тој се труди да ги превозмогне предрасудите на своето време.
Изведенки
1. превозмогнува несв.
превозмогнуваат
2. превозмогнување ср.
глаг. им.