а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превозник

мн. превозници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41305
Тој што превезува, што врши превоз на патници и стока.
Англиски: carrier
Употреба: Транспорт
Примери:
Превозниците во знак на протест на еден ден го прекинаа бесплатниот ученички превоз.
Работи како превозник.