а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превоз

(едн.) превозот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5830
Пренесување, транспорт на патници или стока со помош на превозно средство.
Англиски: transportation Албански: mbartje, transport
Употреба: Економија , Транспорт
Примери:
авионски превоз, воздушен превоз
автобуски превоз, копнен превоз
бродски превоз, воден превоз
брз превоз, спор превоз, безбеден превоз