а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превосходен

превосходни
Вид збор: Придавка
Ранг: 54754
1. одличен, извонреден, најдобар
Англиски: excellent
Употреба: Книжевен збор
Примери:
превосходен учител
превосходна идеја
2. Што е изразен во најголем степен, што е од најголемо значење.
Англиски: foremost
Употреба: Книжевен збор
Примери:
За вработување превосходен услов стана познавањето на повеќе јазици.
Кај него превосходен квалитет беше енергичноста и способноста.
Изведенки
превосходност ж.