а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превосходство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7345
надмоќ, предност
Англиски: primacy
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Сакаше да го покаже своето превосходство на другите.