а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превојница

мн. превојници
Вид збор: Именка, женски род
Постројка меѓу две брани со различен водостој преку која минуваат пловни објекти.
Англиски: lock
Употреба: Транспорт
Примери:
бродска превојница