а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превратен

превратни
Вид збор: Придавка
Ранг: 55695
1. Што се однесува на преврат; што води кон преврат.
Англиски: subversive
Примери:
Во неговиот говор има превратни елементи.
2. Што е полн со преврати, со неочекувани промени, со изненадувања.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Превратна судбина.