а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преврат

мн. преврати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11858
1. Остра, ненадејна промена во текот или развојот на нешто.
Англиски: overthrow Албански: përmbysje
Примери:
Преврат во научната мисла.
2. Голема, значајна промена во определено општествено-политичко уредување.
Англиски: coup d'état Албански: grushtshteti
Примери:
Воен преврат.
Политички преврат.