а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преврзок

мн. преврзоци
Вид збор: Именка, машки род
Платнена лента со сребрени и метални монети што се носи како украс на женската носија.
Изведенки
преврзоче ср.
мн. преврзочиња
дем.