а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превривање

мн. превривања
Вид збор: Именка, среден род
Состојба кога водата или течноста ја преминала точката на вриење.
Англиски: sterilize
Примери:
Сите мајки треба да внимаваат на превривањето на шишенцата и превривањето на водата.