а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преврива

превриваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Минува низ процесот на вриење или ферментација.
Англиски: ferment
Употреба: Хемија
Примери:
Комињето преврива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК