а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преговара

преговараат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11495
Води преговори.
Англиски: negotiate
Примери:
Партиите интензивно преговараат за изнаоѓање солидно решение.
Големите сили преговараат за да се престане со нуклеарното вооружување.
Завојуваните страни преговараа неколку дена, но без успех.
Мајсторот преговараше со своите клиенти како да ги наплати своите услуги.
Изведенки
преговарање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи