а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преграда

мн. прегради
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7423
1. Ѕид, ограда што дели некаква просторија, што одделува еден простор од друг.
Англиски: separation Албански: veçoj
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Камена преграда.
Бетонска преграда.
Направија преграда во речното корито.
2. Просторија, простор зад таков ѕид и сл.
Англиски: mock wall Албански: tallen mur
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Тој се скри во празната преграда на амбарот.
Излезе низ вратата од олтарската преграда.
3. Нешто што преградува, препречува пат, пристап, приод кон нешто.
Англиски: barrier Албански: pengesë
Примери:
Влезот во пештерата е покриен со преграда од густи растенија.
На патот има прегради од паднати дрвја.
4. Посебен, одделен дел од нешто.
Англиски: compartment Албански: veçantë
Примери:
Ковчегот имаше неколку прегради.
5. Морална пречка тешкотија.
Англиски: barrier Албански: pengesë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Меѓу нив се создаде непреодлива преграда.
Немањето доверба створи преграда во нивната љубов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК