а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегреши

прегрешат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37597
Стори грев, направи прегрешение.
Англиски: sin
Употреба: Црковен термин
Примери:
Што толку ти прегрешив, Господи, та ме награди со таква казна.
Изведенки
1. прегрешува несв.
прегрешуваат
2. прегрешување ср.
глаг. им.