а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прегрупација

мн. прегрупации
Вид збор: Именка, женски род
Ново, поинакво групирање, распоредување.
Англиски: regrouping
Употреба: Воен термин
Примери:
На теренот има прегрупации и кај двете завојувани страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК