а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предвидлив

предвидливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14481
1. Што може да се предвиди, да биде предвиден.
Англиски: foreseeable
Примери:
предвидлива ситуација
2. За човек - што знае да предвидува.
Англиски: seer
Примери:
предвидлива жена
Изведенки
1. предвидливо прил.
Пример: Предвидливо тешки преговори.
2. предвидливост ж.
Пример: Треба да се обезбеди стабилност и предвидливост дома.