а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предводник

мн. предводници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9762
1. Тој што предводи.
Англиски: leader Албански: prijës, udhëheqës
Употреба: Политика
Примери:
племенски предводник
предводник на чета
народни предводници
2. Животно што го предводи стадото.
Англиски: leader Албански: prijës
Употреба: Зоологија
Примери:
овен предводник
Изведенки
1. предводница ж.
мн. предводници
2. предводничка ж.
мн. предводнички
3. предводнички прид.
предводничкиот