а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предговор

мн. предговори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8913
Текст на почетокот од книга (уметничко, научно дело) во кој се даваат објаснувања, податоци што овозможуваат полесно да се чита и да се разбере главниот текст.
Англиски: preface
Употреба: Литература
Примери:
Краток предговор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК