а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предградие

мн. предградија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5226
Населено место во близината на поголем град.
Англиски: suburb
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Живееше во една трошна куќа во предградието.
Нередите во предградијата се еден вид класна борба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК