а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предигра

мн. предигри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15987
1. Воведен дел во сценско уметничко дело.
Англиски: prelude Албански: paralojë, prelud
Употреба: Сцена
Примери:
Уште во предиграта се насетува трагичната судбина на ликовите.
2. Игра што се одржува пред главниот натпревар.
Англиски: qualifying Албански: paralojë
Употреба: Спорт
Примери:
Како предигра на финалето се одигра мечот за третото место.
3. Некаква случка, доживување што служи како вовед во главниот настан.
Англиски: foreplay Албански: paralojë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Атентатите беа еден вид предигра на големото востание.