а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предизборен

предизборни
Вид збор: Придавка
Ранг: 22991
Што се однесува на времето непосредно пред изборите.
Англиски: pre-electional
Употреба: Политика
Примери:
Предизборен молк.
Предизборна кампања.
Предизборни активности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК