а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предизборие

(едн.) предизборието
Вид збор: Именка, среден род
Времето пред избори.
Употреба: Политика
Примери:
Опозицијата овој факт не го користи во предизборието.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК