а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предизвика

предизвикаат; предизвикав, предизвика; предизвикале; предизвикан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1615
1. Побуди некакви чувства (болка, чудење, смеа, гнев, почит, воодушевеност); поттикне љубопитност, свест кон нешто.
Англиски: incite Албански: nxit
Примери:
Предизвика сожалување.
Предизвика страв.
Предизвика внимание.
2. Стане причина или повод за нешто.
Англиски: cause Албански: shkak
Примери:
предизвика кавга, предизвика збрка
предизвика пожар, предизвика судир
3. Повика, наведе, поттикне некого на нешто, стане причина за возвратна, за соодветна реакција, постапка.
Англиски: challenge Албански: sfidë
Примери:
Го предизвика противникот на двобој.
Го предизвика на борба.
Ја предизвика беарајќи објаснување.
Ме предизвикаа нејзините зборови и збеснав.
Изведенки
1. предизвикува несв.
предизвикуваат
2. предизвикување ср.
мн. предизвикувања
Пример: Полемички предизвикувања.