а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предизвикувач

мн. предизвикувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25309
1. Тој што предизвикува, причинува нешто.
Англиски: cause Албански: sfidues, shakëtar
Примери:
Предизвикувач на болест.
Механички предизвикувачи.
2. дрзник, задорко, провокатор
Англиски: troublemaker Албански: ngatërrestar, provokues
Примери:
Млад предизвикувач.
3. Тој што напаѓа, предизвикува некого на борба за да му ја одземе шампионската титула.
Англиски: challenger Албански: sfidues
Примери:
Предизвикувачот на шампионот и по вторпат не успеа да ја преземе светската титула.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК