а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предикативен

предикативни
Вид збор: Придавка
Ранг: 27504
Што му припаѓа на предикатот, што е дел од предикатот.
Англиски: predicative
Употреба: Граматика
Примери:
Предикативна форма.
Предикативна структура.
Изведенки
1. предикативно прил.
Пример: Предикативно употребена форма.
2. предикативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК