а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предикат

мн. предикати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39162
1. Главен член во реченицата што се однесува на субјектот и што означува дејство, процес, состојба.
Англиски: predicate Албански: predikat, kallzues
Употреба: Граматика
2. Во логиката - тоа што се кажува за предметот во логичкиот суд.
Англиски: predicate Албански: predikat, kallzues
Употреба: Математика
Примери:
Субјектот и предикатот се меѓусебно поврзани.
Изведенки
предикатски прид.
предикатскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК