а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предимство

мн. предимства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17649
предност
Англиски: advantage
Примери:
На свој терен домашните имаа предимство.
Предимство му давам на другиот кандидат.