а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предипли

предиплат
Вид збор: Глагол, свршен
Здипли повторно или поинаку.
Англиски: re-fold
Примери:
Ги зеде чаршафите и ги предипли.
Изведенки
1. предиплува несв.
предиплуваат
2. предиплување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК