а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предиспонира

предиспонираат; предиспонирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Однапред подготви, подготвува, оспособи, оспособува за нешто.
Англиски: predispose
Примери:
Ги предиспонираат за високи достигнувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК