а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предисторија

(едн.) предисторијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26941
1. Најстариот период од минатото на човештвото, од појавата на човекот до појавата на првите пишани споменици.
Англиски: primeval history Албански: parahistori
Употреба: Историја
Примери:
Успивното дејство на макот било познато уште во предисторијата.
2. Време, период што му претходи на некој настан, процес, дејство.
Англиски: prehistory Албански: parahistori
Примери:
Да ја објаснам предисторијата на мојот труд.
Во предисторијата на настанот.
Изведенки
предисториски прид.
предисторискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК