а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предистрага

мн. предистраги
Вид збор: Именка, женски род
Истражна постапка што и претходи на главната истрага.
Англиски: preliminary examination
Употреба: Правда
Примери:
Некои докази беа обезбедени уште во преистрагата.
Изведенки
предистражен прид.
предистражниот
Пример: предистражна постапка