а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предлог

мн. предлози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1578
1. Изложено мислење, препорака да се направи нешто, како да се реши нешто.
Англиски: proposal Албански: propozim
Примери:
Конкретен предлог.
Го прифатија предлогот.
Непристоен предлог.
Неочекуван предлог.
2. Неменлив збор што се наоѓа пред именските зборови и изразува различни односи меѓу нив и другите зборови во реченицата.
Англиски: preposition Албански: parafjalë
Употреба: Граматика
Примери:
На, до, под, со и др.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК