а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предметен

предметни
Вид збор: Придавка
Ранг: 26429
Што се однесува на предмет.
Примери:
Предметни реченици.
Предметен наставник.
Предметно опкружување.
Изведенки
предметност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК