а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предназначи

предназначат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42203
Однапред определи, назначи, намени за некого или за нешто.
Англиски: earmark
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ова работно место го предназначија за тебе.
Изведенки
1. предназначува несв.
предназначуваат
2. предназначување ср.
глаг. им.