а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преднамера

мн. преднамери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48052
Однапред смислена намера, замисла да се направи, да се постигне нешто (обично лошо).
Англиски: premeditation
Примери:
Неговата изјава има јасна преднамера.