а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предница

мн. предници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13288
1. Преден дел од нешто.
Англиски: front Албански: pjesa e përparme
Примери:
Од ударот настрада предницата на автомобилот.
2. Преден дел од облека (кошула, фустан и сл.)
Албански: përparëse
Примери:
Предницата на фустанот ја невезе со алови цветови.
3. Преден дел, нос на пловно средство.
Англиски: bow Албански: kiç, pjesa e përparme
Примери:
Предницата на бродот заринка на брегот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК