а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предодреди

предодредат; предодредил; предодреден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37383
Однапред, претходно одреди нешто.
Англиски: predetermine
Примери:
Прифати се што му предодредила судбината.
Нив ги предодреди за извршување на задачата.
Изведенки
1. предодредува несв.
предодредуваат
2. предодредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК