а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предозира

предозираат; предозирајќи
Вид збор: Глагол, свршен
Определи, даде, преголема доза.
Англиски: overdose
Примери:
Го предозирал лекот.
Изведенки
1. предозирање ср.
глаг. им.
2. предозираност ж.