а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предолг

предолги
Вид збор: Придавка
Ранг: 9798
Што е премногу, претерано долг.
Англиски: too long
Примери:
Предолг филм.
Предолга игра.
Предолго време.
Изведенки
предолго прил.
Пример: Предолго траеше дискусијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК