а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предоминантен

предоминантни
Вид збор: Придавка
Ранг: 30900
Што преовладува, што е надмоќен, првенствен, најважен.
Англиски: predominant
Примери:
Предоминантно влијание.
Предоминантна улога.
Изведенки
предоминантно прил.
Пример: Предоминантно изразено однесување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК