а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предоминира

предоминираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Преовладее, се истакне, има надмоќност.
Англиски: predominate
Примери:
Во народната поезија предоминираат лирските песни.
Предоминираа мислењата за нови избори.