а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предопомена

мн. предопомени
Вид збор: Именка, женски род
Рана опомена како навестување.
Англиски: advance warning
Примери:
Без никаква предопомена полицијата почна да ги тепа демонстрантите.