а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предосети

предосетат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32428
Однапред, пред да се случи, сети, осети, почувствува нешто.
Англиски: sense
Примери:
Ја предосети опасноста.
Изведенки
1. предосетува несв.
предосетуваат
2. предосеќава несв.
предосеќаваат
3. предосеќавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК