а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предума

предумаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. промисли, размисли
Англиски: consider Албански: mendoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Предумај, па потоа кажи ни.
2. Убеди, натера да направи нешто.
Англиски: convince Албански: bind
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го предумав да се откаже од заминување.
3. продума, проговори
Англиски: talk Албански: flas
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија , Ретко
Примери:
Не молчи, предумај нешто.
4. (се предума) се премисли
Англиски: reconsider Албански: rishikoj, ndroj mendimin
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ја откажав работата, се предумав.
Изведенки
1. предумува несв.
(се) предумуваат
2. предумување ср.
глаг. им.