а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предумисла

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18087
Однапред смислена намера за извршување на некаков чин, дело.
Англиски: premeditation
Употреба: Правда
Примери:
Престапот е извршен со предумисла.